wypadanie włosów po koronawirusie

Regeneracja włosów po covidzie

Naukowcy już dawno potwierdzili, że wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane m.in. ciężkimi chorobami o długotrwałym przebiegu.

Problem wypadania włosów po zakażeniu koronawirusem jest dość powszechny. Latem 2020 roku chińscy naukowcy przeprowadzili badanie ozdrowieńców potwierdzając, że co czwarta osoba w ciągu 6 miesięcy po przebytym COVID-19 zmagała się z problemem utraty włosów. Lekarze nie są pewni, czy to wynik tylko stresu wywołanego chorobą, czy też bezpośredni wpływ koronawirusa na mieszki włosowe.

W trakcie stresu organizm produkuje zwiększone ilości hormonów: adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu. Kortyzol osłabia strukturę włosów, uszkadza mieszki włosowe.

Najczęściej obserwuje się u tych pacjentów łysienie telogenowe. Telogen to faza spoczynku, trwająca ok.3 miesiące i obejmująca ok.15% włosów. W tym czasie mieszki włosowe są puste. Telogen następuje po fazach: anagenu ( włosy aktywnie rosną ) i kategenu (okres przejściowy, kiedy cebulka obkurcza się i włos wypada z mieszka włosowego). Stres zaburza rytm wzrostu i spoczynku włosa powodując nadmierne wypadanie i/lub opóźnienie wzrostu włosów. Włosy stopniowo rzedną, garściami wypadają przy myciu i czesaniu, stają się łamliwe i matowe.

U tych pacjentów najlepsze efekty daje karboksyterapia (poprawa ukrwienia mieszków włosowych) i/lub mezoterapia (dostarczenie odpowiednich składników odżywczych mieszkom włosowym).

Optymalnym produktem do mezoterapii jest Dr Cyj Hair Filler, albowiem dostarcza mieszkom włosowym wszystko, co potrzebne jest do ich prawidłowego funkcjonowania. Unikalna formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, a także odżywia mieszki włosowe. Innowacyjność DR.CYJ Hair Filler to także opatentowana technologia przedłużonego uwalniania i wnikania substancji aktywnych – minimalna dawka skoncentrowanego preparatu jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych. ​Zabieg przeznaczony jest dla osób, które chcą zatrzymać wypadanie włosów, przyspieszyć ich odrost, pogrubić i zagęścić włosy.

Łysienie może być też plackowate, gdy na głowie tworzą się łyse obszary. Zaburzenia układu odpornościowego, które mogą być skutkiem COVID-19 inicjują immunogenne uszkodzenie mieszków włosowych.

Zabiegiem uzupełniającym mezoterapię są wlewy kroplowe. Przy łysieniu telogenowym polecamy koktajl”zdrowe włosy” ze względu na bogaty skład  (prolina, lizyna, selen, cynk, magnez, wit. C i z grupy B). U pacjentów z łysieniem plackowatym zalecany jest Solcoseryl we wlewie dożylnym, albowiem obserwuje się, że wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych “wyciszając” chroniczne stany zapalne.

Uzupełnieniem terapii dożylnej jest suplementacja doustna : Jalupro Drink lub Organiczna Kurkuma z True Veda. Przeczytaj więcej informacji o leczeniu łysienia.